KAUZA Aminostar – anabolika a steroidy

Zajisté jste už slyšeli o kauze firmy pana Bukvice – Aminostar. Tuto kauzu rozpoutali takzvaní investigativní žurnalisté z TV Nova. Výrobky Aminostar jsou potravinové doplňky nejen do posilovny a fitness centra ale také pro běžný život či jiné sporty. Výrobky aminostar jsou mezi většinou cvičících a suplementujících lidí známy jako cenově dostupné a vysoce kvalitní výrobky. Přinášíme malé zamyšlení nad kauzou Aminostar versus anabolika a steroidy které prý údajně záměrně přidávali do svých výrobků.


Potravinové doplňky – velký business pro Aminostar

Ano a nejen pro Aminostar ale pro celou řadu dalších firem. Konkurence v tomto průmyslu je obrovská. Konkurence může mezi sebou bojovat čistými praktikami anebo nepříliš čistými. V tomto odvětví se jedná téměř o ty nejšpinavější praktiky. Bohužel neprodá nejvíce ten kdo nabízí slušnou kvalitu za slušnou cenu ale ten kdo zná novináře kteří dokáží rozpoutat konkrétní mediální humbuk.

TV Nova a její investigativní žurnalisté

Proti TV Nova nic nemám. Líbí se mi a obdivuji jejich manažery, způsob jakým se dostali nahoru a některé filmy které kupují. Co ovšem považuji za absurdní je například pořad typu Střepiny. Pořad je sám o sobě super nápad ale nikdo mi už nevysvětlí proč mám tak zvláštní pocit “nařízené” zaujatosti reportérů. Nepatřím ani k ODS a ani k ČSSD a ani k žádné jiné politické straně.

Například co nemůžu překousnout je zaujatost Novy proti ČSSD byť osobně mám blíže spíše k ODS – ale moje politické sympatie nechť jdou stranou. Jak jsem předeslal k ČSSD nemám nikterak blízko ale to co TV Nova předvádí v jejich takzvané investigativní žurnalistice je až trapné. Mediální masírka typu – skandál = ČSSD … je opravdu někdy až silně groteskní. Ale budiž – jsou to páni manažeři a podnikatelé tak celkem chápu že ČSSD není jejich šálek kávy … a proč o tom píšu? Protože touto zaujatostí ovlivňují další – jinak nutno říci místy kvalitní žurnalistiku.

Anabolika

Jen na ujasněnou – anabolika pochází ze slova anabolizovat tedy umocňovat, zvětšovat, urychlovat, ... prostě anabolizovat. Anabolika nejsou sami o sobě nelegální. Anabolikum může být i dobré jídlo s kvalitní dávkou proteinu či sacharidů. Anabolikum je cokoliv co vám anabolizuje nějaký proces.

Steroidy

Se steroidy je to už horší. Co to jsou ale vlastně steroidy? Steroid je látka – v drtivých případech farmaceutická chemie. Pokud máte například rakovinu, vaše tělo je oslabeno po chemoterapiích tak určitý druch steroidních látek vám pomáhá přežít. Je to chemie ale v prvotním úmyslu velmi dobrá chemie zachraňující životy lidí. Některé látky zlepšují například proteo-syntézu tedy schopnost metabolismu lépe a kvalitněji strávit přijatý protein – maso. Tyto metabolické procesy má naše tělo nějak od přírody nastaveno. A pomocí této chemie se dají optimalizovat. Samozřejmě že s určitými vedlejšími účinky a za nějakou daň.

Potravinové doplňky

A potravinové doplňky sou naprosto legální doplněk stravy. Neovlivňují přímo metabolické procesy ani hormony ale spíše nahrazují – suplementují (anglicky se také nazývají dietary supplements) nekvalitní potravu. Protein se nachází v mase – jenže s ním přijmete také část tuku a podobně. Kdežto ve filtrovaném proteinovém přípravku je čistý a kvalitní protein namíchaný ještě s řadou vitamínů a minerálů které vám pomohou svaly po těžké zátěži lépe a rychleji regenerovat.

Více o potravinových doplňcích se dočtete v článku: Doplňky výživy a potravinové doplňky

Aminostar a anabolika a steroidy

Víte, přijde mi to tak trošku směšné – jak již výše zmíněný investigativní žurnalisté udělali tuto kauzu. OK – něco bylo špatně když pan lyžař měl pozitivní testy. Zde se nepřu. Někde se chyba určitě stala.

Ale proč by zrovna Aminostar nebo kdokoliv jiný dával záměrně anabolické steroidy do svých potravinových doplňků? Aby lépe fungovali? To je přece blbost. Je naprosto směšné aby si někdo myslel že by firma dávala například do creatinu něco čím by ho “vylepšila” a pak čekala že si lidé řeknou: “Jó člověče, ten creatin od Aminostaru to ti je ale fičák – kup si ho …” Takhle to funguje možná na vesnici kde existují dva krámky a v jednom mají lepší a křupavější rohlíky – ale ne na gigantickém trhu i takhle velké firmy která má dobré jméno a exportuje do zahraničí.

Riskovali byste takhle vy svoje jméno? Další argument proč se nad touto kauzou alespoň trošku zamyslet!

Třetí argument a rozhodně ne poslední je – OK jste výrobci aut. Prodáváte auto o 50kW, 75kW a 100kW. Budete tak “chytří” že auto které prodáváte jako 50kW vytuníte na 60kW? Asi ne :) pro vás to jsou další náklady a taky … proč byste to dělali, že?

Creatin, anabolika a steroidy

Pokud vím – a konzultoval jsem to s předním odborníkem na potravinové doplňky tak jakýkoliv anabolický steroid v přímé kombinaci s Creatinem je celkem nesmysl. Creatin je látka která vám pomůže to těla natáhnout vodu a vaše svaly se lépe regenerují a zvládají tak větší zátěž. Voda pro svalstvo znamená také řadu minerálů atd. Takže svaly lépe rostou – samozřejmě že při dostatečném tréninku a stravě. Navíc hladina creatinu se po pár týdnech v těle naplní a tělo pak na velké dávky creatinu neraguje.

Televizní kauza Aminostar, anabolika a steroidy

Ano, Aminostar rozhodně udělal někde neomluvitelnou chybu.

A já se ptám dál …

Mám za to že až se skutečně prokáže co našli a v jakém množství že to bude celkem k smíchu. Ale to … už asi TV Nova neodvysílá.

A dost možná že se také mýlím. Aminostar nemá u mě žádnou reklamu, ani neprodávám jeho výrobky. Užívám od nich pouze protein – ostatní potravinové doplňky beru u jiné firmy – a tento článek nechápejte jako reklamu nebo obhajobu Aminostaru. Chápejte ho prosím jen jako můj osobní názor. Dost možná že zveřejní kolik čeho tam bylo a pak se rád omluvím.

Na druhou stranu – negativní reklama taky reklama ;) a dost možná že ve finále Aminostar se zapíše do podvědomí lidí a na kauzu brzy zapomenou.

Ale proč mám pořád ten dojem že tu něco smrdí
Cosi shnilého ve státě českém, že?Vydáno dne 28.01.06 - publikoval: Miloslav Lujka

Přidat si článek KAUZA Aminostar – anabolika a steroidy do záložek: post this at del.icio.uspost this at Diggpost this at Google Bookmarks

Komentář

 1. Na Nově pracují ubožáci, kteří se snaží vysílat ubohé estrády nacpané směšnými volovinami pro uklízečky a podobné intelektuálně vyspělé jedince, bohužel ty pořady jsou směšné ale ne k smíchu. Osobně koukám na Tv jen když si pustím nějaký film vysmahnutý na DVD v Angličtině nebo němčině. zprávy sleduju na internetu v práci. pustit si televizi večer třeba k jídlu, asi bych se unudil k smrti, nebo dozvěděl nějakou volovinu jako tohle, děkuji nechci. Nechápu jak Nova může mít takovou sledovanost, možná to dělá to, když pustí Novu v hospodě, tak na to potencionálně kouká padesát lidí a současně nikdo. Asi vychází taky při počítání sledovanosti z peoplometrového měření, ale tady záleží na vzorku lidí. Jelikož jako student jsem pracoval v jedné agentuře pro výzkum trhu a pravidelně mou práci hodnotili jako nejlepší tak pak by mě zajímalo, jaké výsledky odevzdávali “ti horší”, když já to vždycky nabušil večír doma při večeři….. no nic, prostě Tv Nova jsou šašci stejně jako železný, který se ted spojil se stranou důchodců za životní jistoty. Já bych toho lumpa zavřel a každej den by mohl jíst akorát šváby (jako ten předseda tý strany co se o švába vsadil).

  — Slaboch Pepa · 3.05.08 · #

 2. Ac je mi to lito – protoze ja mam v zasade lidi rad – tak na TV Nova nic jineho nez jejich business model neobdivuju :( A proc je nesledovanejsi TV? Koukal ses vcera na strepiny? Vrazda, zraneni, katastrofa, bolest, … a to takovou tu masu lidi zajima nejvic. Ne ze by z toho snad meli radost – ale myslim ze je to: “Jee hele Maruno – podivej se co se te sousedovic Pepince prihodilo, …”

  Televize a sledovanost jde ruku v ruce s divaky – a divaci nechteji u televize po celem dni premysleni dal premyslet – i delnici premysli – chteji vypnout – zahybat trosku emocemi a jit spat. Takze TV Nova zde plni svoji roli velmi dobre a je tak postavena. Nema jednotny design – neustale ho meni – sokuje – je dost inovativni, … proste je tak postavena a dela to dobre.

  Ted je jen otazka jestli se koukat na zpuchlou CT1, 2 nebo na totalne komercni Novu anebo zkusit Primu – ktera si ale cesticku ala Nova vyslapava uz taky ;)

  Takze reseni? Dote doby nez zde bude 100 programu jako ve statech kde se sledovanost znacne diversifikuje – tak zde mame internet a skoro nic jineho nam nezbyva ;)

  — Miles · 3.05.08 · #

 3. Chcete zasvecene informace co a kde se naslo, podivejte se na www.szpi.gov.cz. To si asi zadny zkorumpovany novinar nevymyslel, ze, a kdyz si porovnam, co se pise na tech strankach a co Nove rekl majitel (ze o tom vysledku nevi), tak je jasne, kdo lhal. Je mi lito, ale tady je to hlavne o obrovskem mkseftu, to vime vsichni, no ne?

  — Jan Kouřil · 3.05.08 · #

 4. At se divam pane kolego jak se divam – nevidim tam KOLIK se tam TOHO naslo. Ale dekuji za komentar – alespon jsem se dozvedel CEHO ;)

  A to ze byl Aminostart vyrozumen – nemyslim si ze by pan Bukvic lhal – ono je otazky kdy mu TV Nova volala a kdy mu byla odeslano vyrozumeni z SZPI.

  — Miles · 3.05.08 · #

 5. Moc dobrý článek, naprosto s tebou souhlasím. To co nova předvádí ve zprávách, ale hlavně ve Střepinách… no škoda slov.
  Právě, reportér, co něco takovýho natáčí, dělá jeden den reportáž o steroidech, druhej o parchantech, kteří zabili nějakou babku a třetí den zaso o tom, kolik se prodalo rohlíků… To znamená, že tomu v podstatě vůbec nerozumí a ještě se tam snaží nacpat i neověřený kraviny, aby měl senzaci => sledovanost.

  — Láďa · 3.05.08 · #

 6. Milesovi:

  Vím zcela jistě, že ani jeden z těch steroidu není povoleno VŮBEC do těchhle preparátů dávat, v jakémkoli množství. Takže úvaha na téma: kdoví, kolik tam toho bylo, je úplně zbytečná. A taky vím, že šéfové firmy byli informováni dříve, než pan majitel mluvil s Novou, na to vem jed.Při tomhle průšvihu je nepravděpodobné, že by právě on nevěděl hned, co se stalo.

  — Jan Kouřil · 3.05.08 · #

 7. Vsak kdyz se podivas do clanku – tak tam pisu ze je neco spatne – ze se stala chyba. To mnozstvi povazuji za velmi dulezite!! Pokud to mnozstvi je stopove – tak aby nemohlo ovlivnit metabolicke procesy – pak se nejedna o umysl – nemyslis?

  Pokud je to mnozstvi primo ovlivnujici at uz ucinek Creatinu nebo cehokoliv jineho – pak ti dam za pravdu.

  Dokazu si vsak i predstavit ze tak mohl nekdo Aminostar zamerne poskodit ale to uz je jina story. A to jestli byl majitel firmy informovan driv nebo ne – to uz jsou jenom dohady ktere ted nezjistime.

  Pokud vim tak u mnoha takovych pripadu nejdrive o vsem vi novinari a za cas tech kterych se to tyka.

  — Miles · 3.05.08 · #

 8. Tak do třetice…..překvapil mne článek na téma AMINOSTAR. Číst ty názory, to je tedy hodně zajímavé. Inu, tak trochu o tom něco vím. Především – nejsem nijak významně spjat s touto firmou…přesto jsem se musel angažovat – a to v její prospěch. To proto, že za to skutečně nemůže. Co se týče obsahu zakázaných látek v doplňcích stravy pro sportovce, radím vám přečíst si článek pana Slanaře v čísle 3 tohoto roku v časopise Svět kulturistiky. Nemusím se tak unavovat popisem problému….ale mohu vás ujistit, že v případě kontroly u kteréhokoliv výrobce, který použije surovinu, dovezenou z Číny, dojde k problému. Žádný český výrobce do produktů sám nepřidává anabolika – musel bych vám hodně podrobně vysvětlovat proč ne! Ale pokud nejste registrovanými sportovci, nemáte se čeho bát. Ony zakázané látky jsou přítomné v tak malých množstvích, že nemají žádný efekt! Tím spíše, že jsou podány ústy. Fakt je, že nález pro profesionální sportovce zakázaných látek je právě pro ně nepříjemný, protože automaticky vylučuje použití téměř všech doplňků od výrobců, kteří produkují sportovní výživu – a to nejenom českých, ale především zahraničních.
  Ti, co cvičí aniž by měli licenci od nějakého sportovního Svazu, mohou zůstat v klidu. Doplňky totiž zůstávají tím, čím jsou – užitečnou záležitostí – pohou – a nepoškodí. Narozdíl od pokoutně koupených anabolik, že?
  Hodně sválů a málo tuku přeje dr.Fořt

  — dr. Fořt · 3.05.08 · #

 9. Vážený pane Fořt,
  jsme rádi že se shodneme v názoru ohledně firmy Aminostar. Velmi mne totiž irituje samotný fakt zneužití média jako je například TV Nova totálně nefundovanými informacemi. Říkám tomu žurnalistika za každou cenu a je velmi blízká bulváru. Bohužel nikdo přesně neví zda je za tím konkurenční boj či něco jiného.

  S pozdravem,
  Miloslav Lujka

  — Miles · 3.05.08 · #

 10. Ono ještě k té kauze, věřili by jste tomu, že hned druhý den ráno se u nás snažili z televize Nova zakoupit výrobek, který byl již týden stažený z prodeje? Pod záminkou že je pro manžela, ale měli smůlu, seděl jsem na lanovce byla sobota a při volání na nepřijatý hovor se ozvala mobilní brána televize Nova. Jenom důkaz toho že novinařina za každou cenu se prostě dneska nosí…

  — Pavel Trampota · 3.05.08 · #


Jaký je opak dne?

Fitness menu