Výměna manželek aneb taková malá poradna stravování

Včera jsem náhodou skouknul tu rádoby reality show Výměna manželek – která běží na TV Nova a nestačil jsem se divit jaké rady rozdával pan Bubník ohledně výživy.


Předem se chci omluvit za zdánlivě nesouvisející článek s tématy tohoto webu, jenže …

Výměna manželek – co to je?

Pořad kterým TV Nova doplňuje trh další reality show. Jde v podstatě 10 dní během kterých si dvě rodiny vymění – ve vší počestnosti – manželky a ty se snaží uklízet, starat se o cizí děti no prostě testují zda dokáží zastat místo vyměněné manželky.

Ve včerejším pořadu byla vidět krásná ukázka toho lze krásně lidi mystifikovat “rozumně” znějícími argumenty. Stanuli proti sobě dvě rodiny. Jedna taková zdravě žijící a mírně řečeno “bohémská” – ponechme jim tento pracovní název. A druhá Bubníkovi (on za mlada herecká hvězda – myslím že něco s Rumburakem)

Postavy

Kdo jste neviděl jen připomenu lehce charaktery účinkujících postav :)

Bubníkovic

On: bylo vidět že s médii už má zkušenost a těžko soudit ale připadl mi jako “celkem” rozumný člověk.

Ona: zpočátku taky rozumná se snahou hrát nicméně v závěru jako despotická arogantní paní která má vždy pravdu a dělá jí evidentně dobře urážet druhé

Bohémská rodinka

On: se moc neprojevoval, takový tichý pán který si nechce nikoho naštvat prostě ten typ: “copak by si asi Mařenko pomysleli sousedi …”

Ona: celkem sympatická paní nicméně malinko přecitlivělá.

Bubníkovic – naturální, zabíjačka, sladkosti, rohlíky s máslem apod.

Bohémovic – dávají přednost dotyku, duševní sféře a relativně zdravému jídlu.

Vzhledem k faktu že mezi panem Bubníkem a vyměněnou ženou došlo k výměně názorů na téma výživa, tak se je budu snažit uvést na pravou míru.

Citace 1:

“Zelený čaj je 3x horší než kafe”

Ano, čaj obsahuje kofein. Jenže! Zelený čaj oproti kávě však obsahuje spoustu látek které dokáží pročistit organismus. Zelený čaj obsahuje tobromin a teofylin – ten je silnější než kofein v kávě nicméně většina čajů obsahuje zanedbatelné množství. Velmi záleží na přípravě – louhování – čaje a abyste získali tak silný vývar podobný kávě museli byste louhovat zhruba půl hodiny. Některé zdroje uvádějí že 12,5 g průměrného čaje na 1 l vody bude šálek čaje o obsahu 20ml obsahovat asi okolo 60 mg kofeinu, což je asi poloviční dávka než u standardní sedmigramové kávy.

Takže pokud můžete volit – rozhodně bych volil zelený čaj místo kávy.

Citace 2:

“Rohlík s máslem je lepší než jablko protože leží v žaludku dýl a ony (děti) potřebují aby se jim nezcvrknul žaludek”

Rohlík s máslem, velmi známá klasika. Nevím přesně jaký rohlík měl na mysli pokud celozrnný a s nějakým máslem s nízkým obsahem tuku, pak proč ne. To skutečně zasytí lépe než jablko a navíc obsahuje vlákninu. Semínka hezky pročistí střeva a když to zají jablkem pak udělají dobře. Abych neodbočoval otázka zněla jinak zda je jablko lepší než rohlík. Zde musím s panem Bubníkem souhlasit, že jablko podporuje trávení jelikož obsahuje jeden z trávících enzymů: “pektin” a ten napomáhá připravit potravu pro další trávící procesy. Tudíž jablko na lačný žaludek není zcela ideální, nicméně v kombinaci s jinou potravou je výtečným doplňkem.

Rohlík obsahuje bílou mouku a tedy tuk. Tak si vyberte ;)

Citace 3.

“Sladkosti dětem nebudu upírat protože jsou na ně zvyklé”

Sladkosti dětem obecně spíš škodí než prospívají. Faktem je že jejich organismu lépe odbourává (spaluje) tuky za což vděčí také faktu že spotřebují mnohonásobně více energie než dospělý člověk. Rozhodně však tuto energii lze dodat ovocem jako jsou banány v kombinaci s různě upravovanými kukuřičnými lupínky (Corn Flakes) nebo čokoládovými kuličkami (např. Teddy)

Sem tam nějaká “nezdravá” sladkost určitě nějak zásadně neuškodí a myslím že oněch pět dní půstu od sladkostí by těm dětem jednoznačně prospělo.

A ještě něco …

A nyní volně navážeme na dva základní omyly z dřívější doby:

“Mléko je základ denní stravy, je zdravé v jakémkoliv množství”

Jistě pamatujete dobu kdy vám maminky, babičky vtloukaly do hlavy že mléko je zdravé. Mléko bylo jakousi modlou potravin v dobách soudruhů, zejména z toho důvodu že pánové někde udělali zřejme chybu ve výpočtech kolik toho kravky nadojí a vzhledem k tomu že když byla nadprodukce mléka, tak se muselo dojit dál aby každý měl práci a také nesmíme zapomínat na různé dojičské soutěže kde zapáleným účastníkům šlo hlavně o tu flašku a týden na tabuli cti. Tak so soudruzi – a za to bych jim dal nobelovu cenu za ekonomii – pořešili tím způsobem že rozjeli brilantní reklamní kapaň na téma jak je mléko zdravé a neváhali se sklonit i k různým studiím které ukazovali jak ti co nepijí mléko chodí o berlích apod.

Faktem je, že mléko je zdravé ale ne zase tak moc. Zde platí obecně známe všeho s mírou. Fakem je že lidské tělo má na trávení mléka brzlík tudíž pro starším lidem mléko t v nadměrné konzumaci nemusí zrovna prospívat, spíše naopak.

Pak je zde ještě jeden tábor který tvrdí že mléko mimo mateřského není potřeba pít vůbec a má taky pravdu. Pokud ovšem pohlídáte denní příjem vápníku apod. z jiných zdrojů.

Takže? Mléko vám v rozumném množství neublíží a spíše pomůže. Nicméně nic se nemá přehánět a soudruzi podle mého napáchali se svojí účelovou kampaní spíše více škody než užitku.

K mléku se ještě vrátíme pokud budete mít zájem ve zvláštním podrobnějším článku.

“Špenát obsahuje hodně železa a proto ho jezte”

Tak tohle nebyl ani tak omyl soudruhů od nás ale omyl nějakého člověka co si spletl desetinnou čárku. Skutečně prý kdysi při měření došlo k této chybě a od té doby se špenát stal zázračným zdrojem železa (zřejmě odtud ta asociace Pepek námořník, železné svaly :)

Faktem je že železa má špenát méně než spousta lépe stravitelných potravin – nicméně opět platí známé, že v rozumné míře je špenát minimálně esteticky hezkým a pro některé i chutným doplňkem jídla.

Příště snad něco zábavnějšího než je Výměna manželek a podobné omyly z dřívějších dob :)Vydáno dne 27.09.05 - publikoval: Miloslav Lujka

Přidat si článek Výměna manželek aneb taková malá poradna stravování do záložek: post this at del.icio.uspost this at Diggpost this at Google Bookmarks

Komentář


Jaký je opak dne?

Fitness menu