Kouření

Mnoho z vás si řekne že kouření je zlozvyk – jenže ona je to také nemoc za kterou draze platíte nejen vy ale i nekuřáci v podobě daňových odvodů směřujících do zdravotnictví na léčbu nemocí s kouřením spojených. Nemá smysl debatovat nad tím zda kouření škodí zdraví a jak moc ani o tom zda máte přestat. Přinášíme holá fakta která se kouření týkají a jejich posouzení necháváme na vás.


Kouření a závislost

Závislosti na kouření bych rozdělil na dvě skupiny:

Dva druhy kuřáků

Většinou pokud se potkáte s kuřákem – tak buď s chronickým nebo s kuřákem-nekuřákem.

Chronický kuřák

Tato skupina je na tom hůře než kuřáci – nekuřáci. Tito kuřáci jsou většinou závislý na samotném nikotinu a navíc ještě na rituálu kouření. Závislot není tedy jen na “chemii” ale i psychická závislost.

Kuřák – Nekuřák

Kuřáci – nekuřáci mají největší šanci se kouření odnaučit. Kouří jen když cítí nějaký stres, aby vyplnili na diskotéce čas a víceméně aby “něco” “žmoulali” v ruce. Cigareta jim vlastně ani moc nechutná a u některých se dokonce jedná i o jakýsi “módní” doplňek. Dá se říci že tato skupina je nejméně závislá na nikotinu ale je závislá právě spíše na rituálu kouření.

Kouření a stres

Ano, kouření mnoha lidem pomáhá ve stresu – nebudu to vyvracet. Jedná se však pouze o prvních pár sekund od okamžiku kdy si zapálí cigaretu a potáhnou dým do plic. Kuřáci cítí jakousi úlevu která je do jisté míry způsobena šokem a reakcí těla, plic na přicházející dým.

Kdo jednou začal je navždy poznamenaný

Vím to ze své vlastní zkušenosti a statistické údaje tomu jen nasvědčují. Pokud jste nikdy v životě nekouřili – doporučuji nezačínat. Ne kvůli tomu že by to škodilo vašemu zdraví ale primárně kvůli tomu že pokud začnete tak vám nálepka “kuřák” stále zůstane – idkyž v lepším případě s přívlastkem odnaučený.

Z nekuřáka se kuřák stane poměrně rychle – odnaučit se to už trvá dlouho ale málokdo však ví že odnaučený kuřák má pořád sklony s kouřením znovu začít – to je smutný fakt. A je celkem jedno zda nekouříte měsíc, rok, 20 let – pořád se můžete dostat do určitého stresu, zdánlivě neřešitelné situace kdy pro vás bude cigareta – nutno podotknout osudná – jakýmsi východiskem.

Kouření

Má smysl přestat kouřit v každé době

Zdroj čísel – zpravodajský server novinkyVydáno dne 22.11.05 - publikoval: Miloslav Lujka

Přidat si článek Kouření do záložek: post this at del.icio.uspost this at Diggpost this at Google Bookmarks

Komentář

 1. # Normální je nekouřit. Kouřil jsem 17 let. Již 4 roky nekouřím a je to můj největší úspěch. Přestat nebylo vůbec lehké, chápu všechny kuřáky a při odvykání jim přeji hodně úspěchů a pevnou vůli.
  Ten pocit vítězství ale úpřimně přeji všem! I.S. 37 let
  — Izabel Soukupová 4. January 2006, 19:31

  Přestat kouřit je nejen normální ale zárove�? zdraví prospěšné … jenže je to hold zlozvyk takže kouřit raději nezačínat a ten kdo si to chce zkusit – tak tomu bych doporučil ať si vykouří – vyšlukuje pořádný kubánský doutníček. Stráví pak příjemné hodiny telefonováním do keramického telefonu ale myslím že na čas ho přejde chuť na tabáček všeho druhu :) — miles 4. January 2006, 20:40 #

  # Začal jsem kouřit v 16ti letech. Oba rodiče jsou kuřáci, tak že i když na to po nějajém čase přišli, ani se mi to nesnažili vymlouvat. Prostě si řekli, co mu to máme co zakazovat, když sami kouříme. Dnes mi je 24let a už měsíc nekouřím. Přestal jsem s kouřením ze dne na den, a po pravdě musím říct, že se mi už cigareta hnusí. Byl jsem spíš závislý na rituálu kouření než na samotném nikotinu i když jsem vykouřil 10-20 cigaret za den. Člověk si to prostě musí uvědomit, že cigaretu ve svym životě nepotřebuje, musí si to prostě sám znechutit. Teď mě hrozně mrzí, že jsem tenkrát vůbec začínal, osm let jsem si ničil zdraví a bylo to zbytečný. I přes to jsem rád, že se mi rozsvítilo a že teď žiju lepší, čistší a vo�?avější žiot a že svým dětem jednou nabídnu to samé a a ne to co mi do života darovali vlastní rodiče. Všem přeju aby se tohodle zlozvyku zbavili stejně snadno jako já.
  — malymnauk 11. January 2006, 00:02 #

  # Moji rodiče oba kouřý tak že já jsem pasivní kuřák nechci kouřit! Nevím proč s tím někdo začíná. škoda peněz a k tomu si ještě ničí zdraví. Jsem přímím odpůrcem kouření !NEZAČÍNEJ TE S TÍM!
  — Ráďa 15. January 2006, 10:25 #

  # Naprosto souhlasím! Nejlepší je nezačínat jenže to se jen tak řekne. Důvody proč děti i starší začínají jsou různé. Rozhodně to není nějaká závislost či chuť – důvody jsou někdy prapodivné – člověk chce jaksi zapadnout do společnosti a myslí si že s cigaretou mu to půjde lépe, či ještě horší – že cigareta pomůže vyřešit nějaký stres apod.

  Navíc si troufám říci že u dospívajících to je i jejich vzor – například filmová hvězda, celebrity apod.

  Vše ruku v ruce to vytváří takový ten nesmyslný dojem pohodičky s cigaretkou například u kávy. A v neposlední řadě to je i celkem slušná masírka ze strany tabákových společností. Business je business. :(
  — miles 15. January 2006, 12:03 #

  # Jsem,nebo byl jsem? 43 let silný kuřák 40 cigaret denně.Před týdnem jsem byl převezen do nemocnice se silným dušením,bylo to vyvrcholení tohoto mého zlozvyku a bohužel to patrně zanechalo trvalé následky na mém zdraví (srdce),což se dozvím po vyšetření na kardiocentru.Nyní nekouřím týden a po strašlivých zkušenostech v předcházejícím týdnu hospitalizace na JIP mohu již nyní s jistotou říci,že již cigaretu nevezmu do ruky!!!.Nechtěl bych si již zopakovat to co jsem prožil a opravdu nikomu to nepřeji.Držte mi prosím palce ať vše dobře dopadne.A pokud jenom trochu chcete,zahoďte to svinstvo ať nedopadnete jako já a všem přeji pevnou vůli,já ji získal až po těchto prožitých hrozných chvílích a doufám že ještě není pozdě.
  — Pekti 16. January 2006, 17:32 #

  # Presně tak – jak píšeš. �?íkám tomu křest ohněm – neboli druhá šance na normální život, ale za jakou cenu?

  U vás je super že jste si to uvědomil. Spousta lidí po takovém zážitku začne znovu protože jejich vlastní pocity při kouření jsou jim milejší než to co to dělá s jejich tělesnou schránkou.

  Je to asi tak jako s autem. Během svého provozu se stejně jako naše těla během života opotřebovávají a stárnou. Jenže ten kdo do auta leje co má a stará se o něj – v našem případě když jíme a děláme s tělem co máme – vydrží déle.

  U těla to má ještě třetí rozměr – Duši a Mysl. A to jsou věci které ztratíte jedině tak že zemřete – tedy odejde vaše tělesná schránka. Tělo není nic jiného než chrám pro vaši duši. Bez zdravého těla toho totiž moc neuděláte a časem ani nevymyslíte.

  Hodně štěstí v dalším žití bez cigaret.
  — miles 16. January 2006, 20:04 #

  # To miles:
  Díky za reakci na můj příspěvek,i taková “maličkost” dokáže člověka povzbudit a dodat mu odvahu a elán k boji s nikotinem.A ještě díky za 8 bodů v odstavci “Má smysl přestat kouřit v každé době”.To také dokáže člověku pomoci v přesvědčení že pozdě není nikdy.
  — Pekti 19. January 2006, 06:51 #

  # Kourim take dlouho,vse co si prectu kdo jake ma zkusenosti a prestal kourit,mi presto nepomuze abych to kokazala take.Vim jedno,ze na to nemam vuli ale chtela bych.Ale ne tak ze si reknu,ze si nezapalim.Rada bych se tady obratila s prosbou jestli nevite o nejake metode,jak se chodi na vselijake pristroje atd.Mozna tomu neverite,ale urcite to ma na kazdeho jianke ucinky.Nekomu to to pomuze,nekomu ne.Treba se muze stat ze me ano a chtela bych to aspon zkusit.Dulezite je aspon chci,to je muj zacatek.Prosim o radu.Jsem od Liberce.Dekuji Misa
  — Miša 23. January 2006, 23:27 #

  #
  Tak já nekouřím 2 měsíce (je mi 24 a kouřila jsem od 17, z toho 3 roky 15-20cigaret denně), trvdila jsem vždy, že přestávat nechci, že mi to chutná a je to fajn, jenže občas to pobolívání na plicích, a tu a tam nechutný kuřácký, chrchlavý kašel, tak jsem si prostě jeden den nezapálila a říkala si, jak dlouho to asi vydržím, a ejhle … uvidíme, stále si na 100% nevěřím a asi to ani nejde, ale bylo to nejhorší mám snad za sebou. Nechala jsem si poslat radu ze stránek Niquitin, tam sice pak radí všecko s pomocí náplastí, ale za ty se mi nechtělo utrácet.Přidala jsem k té odvykačce i cvíčo, ze strachu, že přiberu, a to mě ted taky dost drží. Jeden můj známý byl u toho ruského léčitele, co ho rozebírali v televizi, a díky němu přestal kouřit, už 7 let mu to vydrželo… ale na někoho to prý nefunguje

  — bětka 8. March 2006, 12:16 #

  #
  Mám 64 let, kouřil jsem od 18 let, teď 60 denně! Týden nekouřím -žvýkačky Nicirett 4mg a současně náplast, ta nejvyšší, 21 mg na 24 hod. Jde to! Není to jednoduché, ale chemie pomáhá, věřte mi,vždyť 60 cigaret, to byla síla, ne? Po sedmi dnech už vím, že vydržím, abstinenční příznaky slábnou, už to jde. Ale kdybyste zažili, jak dejchám, a přestala bolest nohou! Držím palce všem, kdo to zkusí.

  — Archiv komentářů · 5.05.08 · #

 2. Dnes je to 8 den co nekouřím. Vím, že to není mnoho, ale pro silného kuřáka je to dlouhá doba. Kouřil jsem 25 let, 25 cigaret denně. Zkoušel jsem to jednou s pomocí jehličky, ale po 14 dnech jsem opět začal. Dnes jsem už dost velký kluk na to, abych pochopil, že nějaký kousek papíru s tabákem a filtrem mi přeci nemůže ovládat můj inteligentní mozek a chtít po mě, abych si tímto způsobem kupoval svoji předčasnou smrt. Jsem na život opatrnější. Žádná náplast, žádné žvýkačky, žádné jehličky. Vše je to jen o pevné vůli. Na cigaretu chuť nemám, ale trpím drobnými motolicemi na nedostatek nikotinu a trochu mi chybí to “trapné” jak nahradit volný čas ( co s rukama). Abstinenční příznaky mám stále, ale to pomyšlení, že vyslovím to krásné slovíčko “JSEM NEKUŘÁK” to za to stojí. Všem, kteří si přejí ukončit tento zlozvyk držím moc a moc palečky.

  Pavel 42 · 5.11.08 · #

 3. ahojda,kuřáky nesnáším, protože to dejchám pasivně a moc mě to štve!!Vždyť už stačí,jak dejcháme to svinstvo s výfokových plynů ne?!!Už jenom z toho se nám ukládají do těla toxiny a těžký kovy..NO PROSTĚ HNUS!!!Přestaňte kouřit a nebo vůbec nekuřte,,já jsem nekuřák a jsem na to hrdej!!:-)páčko

  — Milan · 5.06.09 · #

 4. NEKOUŘÍM OD PROSINCE,ALE NA CIGARETU MÁM STÁLE CHUT, ALE NEZAPÁLILA JSEM SI TAK UVIDÍM

  — MARTA · 6.07.09 · #

 5. Chtěl jsem se zeptat, jsem kuřák a aktivně jsem začal sportovat , vytrvalostní běh, kolo, Přes týden skoro nekouřím, ale o víkendu zvládnu klidně dvě krabičky, když pak hodinu vytrvalostně běhám, co se děje s mými orgány ? díky za odpověď

  — Jiří · 14.12.09 · #

 6. Nekouřím už 14 dní, sna do vydržím napořád. Niki

  Nikola · 14.05.12 · #

 7. Jsem silný kuřák vykourim denně 40 cigaret jsem na kouřením psychicky závislí lécim se na psychiatrii ted jsem si koupil elektronickou cigaretu snad se mi podaří aspon omezit koureni hlavne u kávy mam potřebu kouřit moc mne mrzí ze Kouřim ale nemam žádnou vůli ahoj Roman

  Roman Rybnicek · 4.07.12 · #

 8. Přestat kouřit je tak jednoduché. Ale asi na to musí přijít nějaká vhodná chvíle. Já 15 let silný kuřák, czela neplánovaně ze dne na den přestal a už si nezapálil. Fakt jednoduché, je to o vůli. Takže hodně štěstí :)

  Ben · 3.07.14 · #


Jaký je opak dne?

Fitness menu