Vitamin E – 1. díl

Dalším důležitým vitaminem je vitamin E který obohatí naši „vitaminovou“ kategorii. Vitamin E je součásti všech biologických membrán a je přítomen ve všech tkáních organismu člověka. K čemu potřebujete Vitamin E? Jak jej dávkovat? Z čláku byste měli pochopit proč veverky nemají infarkt a z čeho vitamin E získávají?


Vitamin E tvoří 4 tokoferoly – alfa, beta, gama, delta a 4 tokotrienoly – alfa, beta, gama, delta. Nejdůležitější a nejaktivnější je alfa-tokoferol, je přítomen prakticky ve všech tkáních organismu člověka. Celkem se vyskytuje osm druhů vitaminů E. Alfa-tokoferol je jeho nejaktivnější formou. Vitamin E významným způsobem přispívá také ke zlepšení potence.

Vitamin E – elixír mládí

Rozhodně není elixírem mládí ale pokud by nějaký elixír mládí existoval dost možná by obsahoval vitamin E. Jako antioxidant je také nazýván jako přirozený „omlazovač“ organismu. Zdaleka však nejde ani tak o proces omlazování jako spíše o zpomalení rozvoje změn souvisejících se stárnutím.

Význam vitaminu E

Vitamin E a chlorovaná voda

Pijete chlorovanou vodu? Vitamin E chrání buňky před volnými radikály což je důležité pro lidi používající chlorovanou vodu.

Vitamin E a tuky

Vitamin E patří také do skupiny vitaminů rozpustných v tuku. V praxi to neznamená nic jiného než že využitelnost podaného vitaminu E se radikálně zvyšuje/zlepšuje v kombinaci s tukem. Proto tablety vitaminu E dostupné jako potravinové/vitaminové doplňky obsahují glycerin – olej.

Například betakaroten je vitamin který aby byl maximálně využit a tělem zpracován potřebuje také tuk – stejně tak jako vitamin E. Podrobněji jsme se betakarotenu a tuku věnovali v následujících dvou článcích: Betakaroten 1 a Betakaroten 2

Jak ještě zvýšit aktivitu vitaminu E

Je známo že některé vitaminy v kominaci s jinými látkami zvyšují svoji aktivitu. Aktivita vitaminu E se zvyšuje současným působením selenu.

Kde se Vitamin E skladuje v těle

Kde získat vitamin E

Mnoho vitaminu E je také v naklíčených semenech.

Ve druhém díle dokončíme problematiku vitaminu E. Dozvíte se v jakých formách se dá vitamin E sehnat na trhu, jak se projevuje jeho nedostatek, zda se dá vitaminem E předávkovat, doporučené denní dávky (DDD) a také odpověď na zapeklitou otázku: „proč vlastně veverky netrpí na infarkt".Vydáno dne 1.11.05 - publikoval: Miloslav Lujka

Přidat si článek Vitamin E – 1. díl do záložek: post this at del.icio.uspost this at Diggpost this at Google Bookmarks

Komentář

  1. ostatni potraviny ktere obsahuji vitamin E A prosim informujte mne na Email dekuju a nashledanou

    Jakub · 24.02.09 · #

  2. Moc děkuji…velmi se mi to hodilo ;)

    Lucie · 14.11.09 · #


Jaký je opak dne?

Fitness menu