Nemoci a zdravotní problémy v souvislosti s nedostatkem vitaminů

Ilustrační obrázek zeleniny

Vitaminy se využívají jako součást léčby různých nemocí. Vitamin C je podáván k rychlejšímu hojení jizev, vitamin E je využíván k zabránění kardiovaskulárních potíží, kyselina pantotenová brání špatné funkčnosti střev po narkóze a zabraňuje dermatitidám. Je třeba dodávat i další vitaminy, aby byla zachována biologická rovnováha, neboť některé vitaminy pracují v návaznosti na dalších vitaminech, nadmíra jednoho vitaminu by vyvolávala potřebu dodání dalších (ve stejné skupině).


Hnědé skvrny na pokožce a další nemoci kůže

Hnědé skvrny jsou projevem stáří a jejich výskyt je spojen především s nedostatkem zinku v krvi, který s postupným stárnutím z krve ubývá. Je nutné tedy doplňovat k obvyklé stravě větší množství zeleniny a rybího tuku.

Nedostatek zinku je typický pro všechny nemoci kůže, v případě akné se přidává ještě nedostatek železa a vitaminu A, stejně tak jako u bledé a nezdravé pokožky.

U svraštělin kůže a vrásek dopomáhá ke zlepšení vitamin B2 a železo.

Nachlazení, rýma

Nachlazení je prvotním příznakem pro rozvoj chřipky, a to především v zimním období, po náročném denním programu, nebo u osob unavených a stresovaných. Rýma ukazuje nedostatek kyseliny pantotenové, kterou lze doplnit vitaminovými přípravky, které tuto kyselinu obsahují, a dodávat společně s vitaminem C.

Lupy

Výskyt lupů na pokožce hlavy trápí velkou část lidské populace. Padání vlasů a výskyt lupů signalizuje nedostatek vitaminu B a minerálních látek. Zhoršení tohoto problému může prohloubit ještě nedostatečný obsah zeleniny ve stravě a každodenní stres. V případě dostatečné pevnosti vlasů a pouhém objevování lupů na hlavě by mělo stačit dodávání selenu do organismu v dávkách cca 25 mg denně – ne více, ve větších dávkách je tento prvek toxický.

Křeče v dolních končetinách

Křeče objevující se především ve spánku jsou příznakem nedostatku vitaminu B1. Je třeba tento vitamin doplňovat spolu s vitaminem B6, který tiší svalovou bolest a společně s ním i vápník – 0,5 g/den a hořčík – 0,25 g/den.

Zácpa

Tento problém může mít řadu příčin. Většinou se ale jedná o nedostatek vlákniny v organismu spojený se špatnou funkcí střev, kdy je nutné užívání kyseliny pantotenové. Mimo tyto příčiny může být zácpa spojena také s užíváním antibiotik nebo jiných léků a kromě kyseliny pantotenové se doporučuje ještě acidofilní mléko a obilné slupky.

Špatné hojení ran

V případě vzniku ran a jizev je nutné dodávat organismu ve zvýšené míře vitamin E (především v olejovém provedení). Spolu s tímto vitaminem také kyselinu pantotenovou, vitamin A a B. Doporučuje se také zvýšená konzumace rostlinných výrobků – špenát, brokolice a dále dýňová či slunečnicová semena, která mají vysoký obsah zinku pro urychlení hojení ran.

Špatná soustředěnost

Při dlouhodobé pracovní či studijní činnosti je třeba souvislého soustředění a jasného myšlení. Pro lepší koncentraci stačí užití vitaminu C (500 mg).

Bolesti svalů

Tyto bolesti jsou následkem nedostatku draslíku v organismu. Ten může být převážen sodíkem, který se do těla dostává z přesolených jídel. Je třeba proti těmto bolestem jíst více ovoce – hlavně jablka a také jablečný ocet.

Sexuální problémy

Příčinou poruch sexuální vitality je především nedostatek hořčíku, vitaminu E, zinku a vitaminu B2 a B6. Součástí těchto problémů je i celková únava organismu. Je vhodné užívat kyselinu pantotenovou, která stimuluje sexuální aktivitu a odstraňuje únavu. Dále vitamin E, jež působí pro udržení optimální aktivity organismu a v neposlední řadě i zinek, sloužící k zamezení poruch funkce prostaty (ve starším věku).

Kolísání krevního tlaku

V případě náhlého zvyšování krevního tlaku je možnou příčinou špatná strava – především nedostatek zeleniny. Upravit tyto stavy pomáhá z přírodních surovin cibule a česnek, dále je nutné zvýšit přísun vitaminu D, C a kyseliny listové. Nepříznivě působí také nadbytečné solení jídel. Velmi vhodné je podávat hořčík, vápník a zinek.

Bolesti očí a šeroslepost

Suché oči, pálení a červenání jsou následkem nedostatku vitaminu A, vitaminu B2 a železa, v případě červenání okrajů víček se přidává i nedostatek zinku.

Šeroslepost je rovněž příznakem nedostatku vitaminu A. Slzení očí je příznakem nedostatku riboflavinu – vitaminu B2.

Suchá a mastná pleť

Suchá pokožka může být způsobena mimo jiné i nedostatkem vitaminu A. Toto tvrzení se potvrzuje v případě, že organismus zároveň trpí zhoršenou adaptibilitou zorniček.

V případě mastné pleti organismu chybí vitamin B2. Je možné zajistit přísun tohoto a celé skupiny těchto vitaminů užíváním B komplexu.

Špatná paměť

Zhoršení a výpadky paměti signalizují nedostatek vitaminu B1 a B3. Je třeba užívat B komplex.

Kulhání

Kulhání bez jakéhokoliv úrazu se vyskytuje především u starších osob a je známkou nedostatku vitaminu E. Výsledky užívání vitaminu E se projeví nejdříve po 45 – 60 dnech. Je nutné dodávat velké dávky, a to minimálně 400 mg denně.

Prostata

Špatná funkce prostaty je ukazatelem nedostatku zinku a vitaminu A. Jako lék a zároveň prevenci je možné stravu obohatit o dýňová semena a cibuli (obsahuje velké množství zinku).

Nádorová onemocnění

Již v mnoha pokusech vědci zkoumali vliv vitaminů na nádorová onemocnění. Nejvíce se v této spojitosti hovoří o vitaminu C a jeho účincích při nádorových onemocněních. Doporučuje se dávkování v množství až 20 g denně. Bylo zaznamenáno výrazné zpomalení růstu nádoru, a také se zmenšila nutnost podávání léků proti bolesti. Výzkumy byly dosud provedeny na malém počtu pacientů a nelze tedy tyto objevené skutečnosti řádně podložit. Poznatek, na kterém se shodla převážná většina lékařů, je ten, že při velkých dávkách vitaminu C je bolest, spojena s tímto onemocněním, výrazně tlumena.

V případě prevence se vědci shodují, že vitamin C je schopen likvidovat malé množství jedu v organismu, a tím napomáhat lidskému tělu proti vzniku nádorových onemocnění. Vitamin C antioxidační účinky a chrání buňky v těle. Nádorová onemocnění vznikají při vdechování a pojídání velkého množství jedů (jako jsou například dusičnany a dusitany v uzeninách). Kyselina askorbová má schopnost oddělení jedu z krve, a proto jsou vědci přesvědčení o jejím pozitivním účinku při prevenci před nádorovým onemocněním.

Je prokázáno, že u alkoholiků a kuřáků je nezbytná zvýšená dávka vitaminu C pro neutralizaci a vyloučení alkoholu z krve, a z tohoto důvodu je více než pravděpodobné, že při mnohanásobně zvýšené denní dávce vitaminu C je možně preventivně předcházet nádorovým onemocněním, nebo v případě, že onemocnění již propuklo, zpomalit a zmírnit jeho průběh.

Do prevence těchto onemocnění je také často zahrnován vitamin A.

Cukrovka

V případě tohoto onemocnění je nutné do organismu vedle chrómu dodávat zvýšenou dávku vitaminu B6 a užívat šťávu z bílého zelí. Další vitamin, který by měl tuto léčbu doprovázet, je vitamin A a také zinek.

Cholesterol

Cholesterol se objevuje v různých částech lidského těla jako HDL (High-density lipoprotein) - dobrý, LDL (Low-density lipoprotein) - špatný, a VLDL (Very low density lipoprotein) - také špatný. Je důležité, aby v krevních rozborech byla hodnota HDL vysoká a hodnoty LDL a VLDL nízké.

Při zdravotních problémech jsou dvě možné příčiny: zvýšené hodnoty hladiny LDL a VLDL nebo snížené hodnoty hladiny HDL. Hodnoty hladiny cholesterolu by měly být u dětí a osob do 30-ti let 180 mg cholesterolu na 1 dl krve a u starších osob maximálně do 200 mg cholesterolu na 1 dl krve.

Z hlediska působení vitaminů na cholesterol v krvi je možné říci, že několik vitaminů působí na metabolizaci tuků. Jde o vitaminy B2, B3, B12, dále pak biotin a cholin. Velmi důležitou a nepostradatelnou funkci má vitamin E, jež dokáže zvyšovat hladinu HDL a také ve spojitosti s kyselinou pantotenovou snižovat hodnotu hladiny LDL. Vitamin C zajišťuje transformaci tuků na žlučové kyseliny.

Podle příčin zvýšení cholesterolu se do organismu kromě výše jmenovaných vitaminů dodávají i vitaminy D a B6. Pro snížení hladiny cholesterolu je třeba dodávat cibuli, zelnou šťávu, obilné klíčky a jablka.

Křivice, měknutí kostí a další nemoci spojené se špatnou výživou kostí a kloubů

Následkem nedostatku vitaminu D je v dětském věku křivice, u dospělých měknutí kostí. U křivice je onemocnění ještě mnohem závažnější, protože organismus je v období růstu. Kosti ztrácejí potřebnou tuhost, jsou měkké, ohýbají se a deformují. Při zanedbání doplňování vitaminu D může dojít i k nedostatku vápníku v organismu, protože vitamin D podporuje vstřebávání vápníku ze střev. Nedostatek tohoto vitaminu se projevuje i ve formě svalové slabosti a bolesti svalstva. Tělo je schopno si vitamin vytvářet samostatně, a to při dopadu slunečního záření na pokožku. U starších lidí, nevycházejících z domu, je tedy tvorba vitaminu D téměř nemožná, a proto je nutné jej dodávat jako doplněk stravy. Dalším vitaminem důležitým při obtížích spojených se špatnou výživou kostí, je vitamin K, jež dopomáhá při ukládání vápníku.

80 % tohoto vitaminu je produkováno bakteriemi ve střevech. Vitamin C slouží k produkci kolagenu a bílkovin a posiluje celkovou obranyschopnost organismu.

V následujícím díle se budeme věnovat základním vitaminům a minerálním látkám, které napomáhající ke zdraví kostí, svalů a kloubů.

 

Zdroj: Alena Kiršová - Bakalářská práce. Téma: Vitamíny ve výživě
Vedoucí práce: Mgr. Jana Juříková, Ph.D.
Oponent: Doc.MUDr.Jitka Hanzlová,CSc.


Vydáno dne 15.08.08 - publikoval: Mgr. Ondřej Štaud

Přidat si článek Nemoci a zdravotní problémy v souvislosti s nedostatkem vitaminů do záložek: post this at del.icio.uspost this at Diggpost this at Google Bookmarks

Komentář

 1. Je mi 58 let. Na obou nohou (na prstech a nártech)se mi objevily rozsáhlé tmavě hnědé skvrny.
  Dle kožní lkékařky se nejedná o žádnou kožní nemoc, ale bělící masti nic nepomohly.

  Co je příčinou, mohlo by se jednat o onemocnění cév?
  Před 2 lety jsem byla léčena warfarinem.
  Na kterého lékaře se obrátit o pomoc?
  Děkuji. Gemrotová

  Růžena Gemrotová · 3.09.08 · #

 2. Osobně si myslím, že by se mohlo jednat o pigmentaci kůže, bohužel nikdo z nás zde není doktor a ani ho na dálku nelze suplovat, tudíž jako jediné východisko přesného zjištění onoho problému doporučuji navštívit jiného dermatologa a nechat si přesně vysvětlit o co se jedná.

  Ivo · 5.09.08 · #

 3. Prosím vás je mi 15 let a chtěla bych se zeptat jestli byste mi nenapsala nějaké příznaky nemoce v zájmu enviromentálního programu který máme ve škole! předem děkuji

  Markéta · 2.03.09 · #

 4. Po roce posilování ve fitku jsem začala brát vitamíny od centra, byla jsem docela unavená a taky jsem si narazila loket při squashi a dlouho se to nehojilo, celkově se te´d dost hlídám, po třicítce už tělo nezvládá tolik :)))

  Andrea Prchalová · 12.05.10 · #

 5. na soustředěnost vitamin C? a co guarana?ginko?a dalsi?já doporučuju brainstart, je to kombinace obou a jeste lecitin. Rikala jsem si, ze to vyzkousim a maximalne mi to nepomuze,ale nakonec jsem mile prekvapena. na unavu delana a taky se citim mnohem a mnohem lépe.

  Sabina · 17.12.12 · #


Jaký je opak dne?

Fitness menu