Betakaroten - část 1

Betakaroten je provitamin vitaminu A. V případě že se chodíte opalovat ať už na normální sluníčko nebo do solária rozhodně by betakaroten neměl chybět ve vaší stravě. Všechny informace které vás zajímají o betakarotenu najdete pohromadě ve dvou dílech.


Co to je provitamin

Jak již bylo předesláno betakaroten je provitamin vitaminu A. Provitamin je látka, kterou živočichové – tedy i lidé – dokáží přeměnit na vlastní vitamin.

Betakaroten jako žluto-červená krása

Betakaroten je látka která patří do skupiny karotenoidů. Karotenoidů se v přírodě nachází mnoho druhů. Betakaroten je nejznámější zhruba z 50 karotenoidů. Tam kde se karotenoid vyskytuje má na svědomí známé zabarvení rostlin do žluto-červena. Nejedná se však pouze o zeleninu ale napříkladi o narcisy, tulipány a podobně. Bez karotenoidů by tyto květiny ani mrkev neměla tak krásně oranžovou barvu.

Betakaroten vs. vitamin A

Proč ne tedy rovnou vitamin A? Zmínili jsme se o faktu že Betakaroten je provitamin tudíž tělo si z něj syntetizuje vitamin A – ten proces nazýváme biochemická přeměna.

Nedá se však říci, že by měl beta karoten stejný význam jako vitamin A. Jeho význam je hlavně v ochraně organismu před volnými radikály. Betakaroten patří mezi významné antioxidanty. Zvyšuje tak obranyschopnost organismu a snižuje výskyt rakoviny. Chrání buňky především před rakovinou kůže.

Tuk a betakaroten

Velmi důležité je vědět že samotný betakaroten má minimální účinek – respektive tělo si z něj moc nevezme pokud jej nebudete správně kombinovat s tukem/olejem.

Množství absorbovaného betakarotenu ovlivňují různé faktory:
zejména množství tuků a bílkovin. např. ze špenátu, který byl připraven bez tuku, se resorbuje pouze 6% z celkového betakarotenu, přidámeli při kuchyňské úpravě tuk, zvýší se absorbce betakatotenu až na 60 %. To samé platí o strouhané mrkvi a podobně.

Kde se betakaroten nachází

V lékarnách :) – a pokud nechcete jíst tulipány tak ještě betakaroten naleznete jak bylo výše řečeno především v žlutých, červených a oranžových rostlinách, jako je mrkev, rajče, paprika. Větší množství betakarotenu obsahuje kupodivu i „zelený“ špenát a „bílá“ petržel.

Játra a betakaroten

Velké množství karotenoidů je v hovězích játrech. Pozor!!! Hovězí játra však zároveň obsahují i mnoho vitamínu A, takže narozdíl od zeleniny a ovoce není vhodné konzumovat játra ve velkém a v dobré víře, že si tak dodáte dostatek karotenoidů. Zde hrozí předávkování vitamínem A!

Nedostatek betakarotenu

Naše těla jsou každodenně ohrožena a vystavena působení volných radikálů. Poku máte nedostatek betakarotenu tak vaše buňky jsou méně chráněné. Volné radikály zvyšují pravděpodobnost vzniku rakoviny. Dále nedostatek betakarotenu snižuje obranyschopnost organismu. V případě že máte nedostatek betakarotenu a zároveň i vitaminu A tak chybějící karotenoidy nemohou tento vitamín nahradit. Nedostatek se projeví jako šeroslepost, zástava růstu, suchost a porucha funkce sliznic.

Přebytek betakarotenu

Vitaminem A se můžete předávkovat – tedy hrozí hypervitaminóza. Předávkování betakarotenem nehrozí ani hypervitaminóza a ani karcinogenní, mutagenní či embryotoxické účinky – jako u předávkování vitamínem A. Embryotoxické účinky jsou takové které poškozují plod. Pokud se skutečně dlouhodobě „přejíte“ betakarotenempravděpodobně vám zoranžoví kůže – i přes všechna uvedená fakta není příliš vhodné překračovat doporučené dávky.

Příště – ve druhém díle – dokončíme téma betakaroten. Budeme se věnovat tolik diskutovaném vlivu betakarotenu na opalování, dozvíte se jak betakaroten dávkovat a také v čem vám ještě betakaroten může pomoci.

*UPDATE:*Druhý díl betakarotenu najdete zde: Betakaroten 2Vydáno dne 21.10.05 - publikoval: Miloslav Lujka

Přidat si článek Betakaroten - část 1 do záložek: post this at del.icio.uspost this at Diggpost this at Google Bookmarks

Komentář


Jaký je opak dne?

Fitness menu