Kult Arnolda Schwarzeneggera

Arnold Schwarzenegger

Když se vysloví jméno „Arnold“ bez jakéhokoli dalšího doplnění, většině lidí pravděpodobně proběhne asociace se svalnatým tělem. Tento bývalý Rakušan měl na rozvoj svého sportovního odvětví větší vliv než kdokoli jiný. Dalo by se říci, že je to jeden největších motivátorů sportu pro dané odvětví vůbec. Arnold Schwarzenegger se nejvíce zasadil o to, že se v Americe aktivně zabývá kulturistikou přes pět milionů lidí. (Nosek, 1992, s. 53). Velký vliv by se dal samozřejmě vysledovat i v západní Evropě.


Čím se dá vysvětlit fenomén Arnolda Schwarzeneggera?

Důvodů můžeme nabídnout hned několik. Na prvním místě bychom mohli jmenovat jeho triumfální nástup v době největšího rozmachu kulturistiky na začátku sedmdesátých let. Do světa rodícího se bodybuilingu přišel tehdy mladý Rakušan s neobvykle velkými pažemi a štíhlým pasem (Kennedy, 2003, s. 5). A jeho začátky byly skutečně skvostné: v letech 1970 – 1975 vyhrál Mr. Olympia (nejprestižnější kulturistická soutěž). Poté ohlásil ukončení sportovní kariéry, avšak ještě v roce 1980 se ke kulturistice vrátil, aby znovu vyhrál Olympii. Dále se věnoval filmovému průmyslu, v němž působil už od roku 1970. Zlom nastal v roce 2003, kdy se stal kalifornským guvernérem. Mimo toto všechno je i úspěšným podnikatelem (Planet Hollywood).

Nesmírný obdiv k jeho osobě by se tedy dal shrnout do těchto bodů:

    
Nicméně bychom zde tohoto naturalizovaného Američana jenom nepopisovali jako úspěšného člověka bez skandálů a problémů, je nutné připojit i pár negativních relevantních informací z jeho životní cesty. Tak jako ostatní slavní kulturisté (a samozřejmě nejen oni) si Arnold prošel steroidovou minulostí. Sám připustil, že steroidy bral již od šedesátých let, nicméně namítl, že v té době ještě tento typ steroidů nebyl zakázaný. V roce 1999 mu dokonce německý doktor Willi Heepe předpovídal brzkou smrt právě na základě jeho častého užívání zakázaných látek. Ten ovšem zvěsti o svém špatném zdravotním stavu popřel a na tohoto doktora dokonce podal žalobu.
 
Další rozporuplný okamžik se odehrál v roce 1980 po vyhraném závodě Mr. Olympia. Ačkoli v roce 1975 Arnold prohlásil, že se závodní kulturistiku končí, po pětileté přestávce znovu soutěžil a obsadil opět první místo. Jenže z úst jeho kritiků zněly hlasy, že tento ročník měli zvítězit spíše jeho rivalové Mike Menzer či Chris Dickerson. Prohlašovalo se tehdy, že zvítězil jen díky své slávě a bohatství, než díky dokonalé formě. Nicméně tyto domněnky zůstali jen na úrovni hypotéz a Arnold se po této závodní sezóně definitivně skončil s vystupování na soutěžních pódiích a udržoval ve formě už jenom především díky svému působení v hollywoodských filmech.
    
Můžeme ovšem bez jakýchkoli výčitek prohlásit, že i přes negativní životní stránky tohoto fenomenálního člověka zůstane Arnold Schwarzenegger legendou, kterou v kulturistice již těžko někdo překoná.   

Použitá literatura:
Kennedy, R. Arnold Schwarzenegger. Pardubice: Svět kulturistiky, 2003. 176 s. ISBN 80-86462-14-5
http://www.schwarzenegger.ca/Vydáno dne 23.11.09 - publikoval: Mgr. Ondřej Štaud

Přidat si článek Kult Arnolda Schwarzeneggera do záložek: post this at del.icio.uspost this at Diggpost this at Google Bookmarks

Komentář

  1. Arnolda zbožňuji už 22 let. A nikdy nikdo už ho netrumfne, protože on je LEGENDA A ZE VŠECH NEJLEPŠÍ.

    Jiřina · 16.06.11 · #

  2. je to člověk s velkým usilím co něčeho dosahl,ale jeho život je jen lež a nefer. nic méně ho uznávám a je mojím idolem už 30 let.Arnold zustane jen jeden.

    ivo · 24.09.11 · #


Jaký je opak dne?

Fitness menu