Vejce – jsou zdravá?

Cholesterol – věčná hrozba… jenže s vejci je to ještě trošku jinak. Spousta lidí se mě ptá – jsou vejce zdravá? Kolik obsahují bílkovin? A co tuk? V článku se dočtete vše o tom jak je to s cholesterolem u vajíček a jak je nejlépe jíst.


Vejce

Vajec je několik druhů – slepičí, pštrosí :) křepelčí atd. Pojďme se podívat na ty nejčastěji používané a to jsou právě slepičí vejce.

Která vejce jsou ideální

Domácí – jenže kolik z vás má hodnou maminku, babičku která pěstuje slepice. Moje babička vždycky říkávala že nevěří vajíčkám která mají bílou skořápku. Faktem je že skořápka je odrazem toho čím je slepice krmená. Osobně se znám s člověkem který vlastní jednu z nějvětších drůbežáren v ČR a nutno říci že mi to připomíná spíš výrobní linku než klasický dvorek. Faktem také zůstává že “průmyslově” chované slepice jsou krmený vším možným a často se v jejich potravě nachazí dost chemie.

Velikost vajec

Velikostí je několik M, L – máte to jako s oblečením. Nejdostupnější jsou vejce velikosti M. Vejce obsahuje bílek, žloutek a skořápku – to jen pro pořádek.

Kolik váží vejce

Záleží na druhu – celé vejce M by mělo vážit zhruba 53 – 57g z toho bílek váží zhruba 33g a žloutek 20g.

Převod kcal na kJ

O energii budeme mít šanci si ještě povídat v jiném článku nicméně pro úplnost zde jen uvedu že jednotkou energie je:

Převod vypočítáme:

1 kcal = 4,2 kJ

Kalorické tabulky – nutriční hodnoty pro 1ks slepičí vejce

Potravina Množství (g) Energie (kJ) Energie (kcal) Bílkoviny Sacharidy Tuky Cholesterol (mg)
Bílek (1ks) 33 67 15,95 3,60 0,20 0,10 0
Žloutek (1ks) 20 298 70,95 3,30 0,10 6,50 290
Vejce celé (1ks) 55 397 94,52 7,26 0,33 7,26 319

Kalorické tabulky – nutriční hodnoty pro 100g vajec

Potravina Množství (g) Energie (kJ) Energie (kcal) Bílkoviny Sacharidy Tuky Cholesterol (mg)
Bílek 100 203 48,34 10,91 0,61 0,30 0
Žloutek 100 1490 354,76 16,50 0,50 32,50 1450
Celá vejce 100 722 171,90 13,20 0,60 13,26 580

Vegetarián

Nabízí se otázka zda produkt ze slepice – resp. takový základ pro slepičí embryo – tedy vejce je vhodné pro vegetariány nebo ne. Vegetariánů máme několik druhů v závislosti na jejich přesvědčení. Tedy obecně vegetarián vejce smí, lakto-ovo-vegetarián také ale vegan nesmí.

Žloutek nebo bílek?

Jasná odpověď zní – bílek. Žloutek je bohatší na bílkovinu jenže obsahuje “nehorázné” množství tuku. Bílek obsahuje kvalitní protein a nulou tuku. Tudíž bych doporučoval konzumovat – obzvlášťe v dietě pouze bílky – 5 kousků vařených bílků udělá spolu s rýží velmi dobře stravitelnou večeři (ale abych byl upřímný tak chuť nic moc). Pokud vám žloutek chutná tak 1 žloutek na 3 bílky by neměl být až takový problém ale rozhodnutí je vždy na vás.

Cholesterol – časovaná bomba?

Ano, cholesterol je časovaná bomba. Ale troufám si říci že rozhodně ne z vajec. V roce 2001 padlo další dlouholeté medicínské dogma. Trojice korejských vědců z Kansas University v USA zjistili že varování před konzumací vajec pro jejich vysoký obsah cholesterolu jsou mylná. Na krysím modelu, věrně napodobujícím lidskou fyziologii, totiž prokázali, že fosfolipid lecitin, obsažený ve vejcích, omezuje absorpci cholesterolu střevní sliznicí.

To znamená že po snědení vejce se do organizmu dostane pouze přiměřené množství cholesterolu. Zbytek projde trávícím traktem a je vyloučen. Výsledky vysvětlují poznatky jiných studií, kterým se „překvapivě“ často nedařilo prokázat souvislost mezi množstvím snědených vajec a obsahem cholesterolu v krvi.

Poznatek byl v červnu patentován v USA. Vedoucí lékař výzkumného týmu, dr. Sung I. Koo, je přesvědčen, že 1 – 2 vejce denně zdravému organizmu nijak neškodí – ba naopak. Nejen že vejce obsahují kvalitnější protein než maso, mléko či ryby, ale především množství vitamínů A, E, B-6 a B-12 a folátů, které jsou známy schopností snižovat hladinu homocysteinu (rizikový faktor pro kardiovaskulární choroby) v krvi. Vejce tak paradoxně riziko KVCh nezvyšují, ale zřejmě naopak snižují.

Pokud se výsledky potvrdí, může být vlastností vaječného fosfolipidu využito ve vývoji nových léků pro snižování hladin cholesterolu v krvi. Hlavním poučením však (opět) je, že stará moudrost – žij a stravuj se přirozeným způsobem a budeš zdráv – stále platí.

Na doplnění snad ještě fakt že pokud sníte z vajíček uvařené bílky tak do sebe dostanete onen zmíněný kvalitní protein a nemusíte se obávat tuku – narozdíl od žloutku.Vydáno dne 3.10.05 - publikoval: Miloslav Lujka

Přidat si článek Vejce – jsou zdravá? do záložek: post this at del.icio.uspost this at Diggpost this at Google Bookmarks

Komentář

 1. Potřebovala bych nějakou kuchařku bez vajec, přítel je na ně alergický

  — Pavlína · 3.05.08 · #

 2. Tak zkus varit podle receptu s vejci ale vejce tam nedavat – je prece spousta moznosti. Recepty bez vajec – separe – v kucharce bohuzel zatim neznam.

  — Miles · 3.05.08 · #

 3. existuje cosi pod názvem “vajohit”… taková alternativa vajec… Prý je to fajn (toto tvrdil člověk, který taktéž vejce z “bezpečnostních” důvodů nesmí… Mají to snad už všude v hypermarketech…

  — Andulka · 3.05.08 · #

 4. Vajahit se to jmenuje, ne vajohit.

  — hanka · 11.01.10 · #

 5. Nevíte, kde nakoupit domácí vejce, či další zdravé potraviny? Zkuste http://zdravepotraviny.info

  tomas · 7.07.13 · #

 6. dobry den, k snidani jsem mela psenicni platek chleba, a 4 vajicka kolik kalorii mam asi tak v sobe?.. predem diky za odpoved

  Letty · 28.10.14 · #

 7. Musím si rýpnout. Žloutek je životně důležitý -a to z důvodu obsahu veškerých minerálů.
  Pokud dodržíte maximální množství vajec 2 x L nebo až 3 x M, tak budete zdrávi a to malé množství tuku nikomu neublíží.

  .
  Domácích vajec můžete sníst dokonce 3 (pozor, ta jsou obvykle XXL !!!).
  Domácí vejce nejsou přibarvovaná krmivy, neobsahují žádný škodlivý cholesterol.
  Výzkumy jsou naprd, vždy jsou úmyslně nějak zkreslené podle toho, kdo si výzkum objednal a zaplatil.

  .
  Kupná vejce jsou škodlivá v každém případě, nutno dodržovat doporučenou maximální denní dávku a minimálně jeden den pauzu, aby se škodliviny mohly odplavit z těla.
  Kupná vejce jsou ze “stresovaných” slepic, které jsou celý život v kleci a pouze zobou a serou na hlavu slepicím o patro níže. Navíc “faremní” slepice jsou hormonálně krmeny, aby rychle rostly a rychle snášely. Tyto hormony ženám dělají vyboulený svěšený zadek a faldy na stehnech.

  Nedalomito · 28.11.15 · #


Jaký je opak dne?

Fitness menu