Obezita

Obezita je skutečným problémem dnešní doby. Pokud si myslíte že se vás obezita netýká tak jste na omylu. Víte kolik lidí ročně umírá na nemoci úzce spojené s obezitou? Víte že Česká republika je na třetím místě z celého světa v počtu obézních lidí? Obezita je nemoc a dá se léčit jako každá jiná.


Obezita je i váš problém

Myslíte si že obezita není váš problém? Možná že jste vychrtlíci nebo “normální” ale každý z vás/nás platí daně :) Část daní jde na zdravotnictví a část tedy i na lidi nemocné obezitou. Nejedná se paradoxně jen o nějaké liposukce a odtučňovací kůry ale v 90% většinou o výdaje na léčbu nemocí spojených s obezitou.

Obezita a Česká Republika

Ve světovém měřítku si stojíme na nezáviděníhodném třetím místě! Údaj z 8.11.2005. Myslím že tento fakt nepotřebuje žádný další komentář.

Ročně v České Republice na následky obezity nejrůznějším způsobem umírá zhruba 10.000 lidí.

Obezita je tikající hrozba

Každý z nás má jinou genetickou výbavu. Laicky řečeno každý máme v genech naprogramované jak rychle budeme spalovat tuky, v jakých částech těla se nejvíce budou ukládat a to vše s ohledem k věku.

Někteří lidé jsou obézní proto že se „tak narodili“, někteří proto že jsou nemocní a někteří proto že se přejídají.

Je dobré také nezapomenout na fakt že obezita je tikající časovaná bomba. Většinou přichází krůček za krůčkem. Zpočátku to je jen lepší a chutnější – tučnější – jídlo, sem tam nějaký ten faldíček, pak pupíček, bříško, břicho, pupek, vana … a je tu problém … je to děj postupný a protože se vidíte každý den tak nevnímáte pozvolné změny a nijak na to nereagujete.

Metabolismus a obezita

Metabolismus se po 25tém roku stáří muže i ženy – přibižně – hodně zpomalí. Můžeme tento fakt nazývat jako metabolický útlum. Tělo tedy už tak rychle nespaluje tuky a je s energií mnohem hospodárnější.

Pokud sledujete mladé dítě či dorostence víte že neustále pobíhá, sportuje a vyvíjí se. Tělo většinu přijaté energie – i leckdy přes velké mnoství – spálí/využije. Po 25tém roce stáří člověka dochází k přirozenému útlumu metabolismu a zároveň člověk začne žít stereotypním životem, sedavá práce a podobně.

Jak vzniká obezita

Je to poměrně jednoduchá matematika.

Přijímáte více energie než spálíte
– tělo ji všechnu nevyužije a ukládá si ji ve formě tuků

Připravujeme další řadu článků na téma obezita. Mimo jiné na téma obezita a BMI Index, konkrétní nemoci které vznikají díky obezitě, jak obezitu léčit a řadu dalších.

UPDATE: Vyšel další článek – volné pokračování na téma obezita zde: Obezita a její následky

Nebojte se – pokud máte motivaci a chuť bojovat tak se nad obezitou dá zvítězit! Každý z vás!Vydáno dne 9.11.05 - publikoval: Miloslav Lujka

Přidat si článek Obezita do záložek: post this at del.icio.uspost this at Diggpost this at Google Bookmarks

Komentář


Jaký je opak dne?

Fitness menu