BMI index

Body Mass Index – BMI index je veličina která je také známá jako index tělesné hmotnosti. Dozvíte se jak se BMI index vypočítá, do které skupiny patříte a jak vysoká zdravotní rizika nesa vaše BMI skupina.


Body Mass Index – BMI

slouží primárně jako ukazatel obezity. Podle BMI indexu se zařadíte do skupiny a víte jak na “tom” jste v porovnání s ostatními.

Jak se vypočítá BMI index

Tělěsná váha (kg) / výška (m) * výška (m)

Vzorec mluví sám za sebe – jen ujasním že je důležité dodržet jednotky – tedy tělesnou váhu zadávejte v kilogramech a výšku v metrech! Lomítko je dělěno.

Příklad BMI indexu

Kamil je 80kg muž a měří 176cm – jeho BMI index tedy bude vypadat následovně:

80 / 1,76 * 1,76 = 80 / 3,0976 = * 25,8

Kamilův BMI index je tedy 25,8.

BMI skupiny

BMI skupina hodnoty rizika
< 18,5 podváha Nízké hodnoty zvýšené zdravotní riziko
18,5 – 24,9 normální váha Dobré hodnoty zdravotní riziko je minimální.
25,0 – 29,9 nadváha Zvýšené hodnoty zvýšené zdravotní riziko.
30,0 – 34,9 obezita I. stupně Vysoké hodnoty vysoké zdravotní riziko!
35,0 – 39,9 obezita II. stupně Velmi vysoké hodnoty značné zdravotní riziko!!
> 40 obezita III. stupně Kritické hodnoty extrémní zdravotní riziko!!!

Obezitě a hubnutí se věnujeme v následujících článcích:

 

Pro doplňení podváha může být v jistých směrech stejně nebezpečná jako obezita – záleží jak moc velká podváha je. Důležité je ji nepodceňovat.

Kdo by se měl podle BMI řídit

BMI je vhodným ukazatelem pro všechny kteří nesportují nebo sportují rekreačně. (myslím teď sporty které extrémně neovlivňují váhu člověka).

Platí BMI na všechny?

BMI index neplatí na všechny lidi paušálně. Váha a výška jsou sice hlavními ukazately obezity či podvýživy jenže nesmíme zapomenout na další neméně důležité faktory. Troufám si řici že na 90% lidí BMI index sedne dle skutečnosti. Jenže co těch zbylých 10%?

Kulturisté a aktivní sportovci

Kulturisté jsou zvláštní skupina lidí na které BMI index neplatí. Jsou to kouzelníci s vlastním tělem. Většina “normální” tedy necvičící nebo lehce cvičící populace má velmi podobný poměr tuků v těle ke svalovině (muskulatuře) a ke své celkové výšce, váze a pohlaví. Index se tedy po vypočítání dá na ně snadno aplikovat.

Kulturistika je ovšem o extrémní zátěži na tělo, minimalizaci tuku a budování svalové hmoty. Zatímco normální 75kg člověk má 25% tuku a určitou hmotnost svaloviny tak kulturisté jdou s tukem okolo 12% avšak celková váha je leckdy větší než u stejně vysokých normálních jedinců.

V praxi se tak tedy stává že 120kg kulturista v objemu – 180cm výška (má stále minimum tuků a hromadu svalové hmoty) je díky BMI indexu označen na svoji výšku jako těžce obézní. Zatímco 180cm vysoký normální muž vážící 120kg má “pupíček” svůj a obézní rozhodně je.

Těhotné a kojící ženy

Další skupinou jsou těhotné ženy které přiberou díky hormonálním změnám v době těhotenství a upravenou stravou. Kojící ženy musí počítat s větší váhou také díky mléku a navíc plod také něco váží.Vydáno dne 8.11.05 - publikoval: Miloslav Lujka

Přidat si článek BMI index do záložek: post this at del.icio.uspost this at Diggpost this at Google Bookmarks

Komentář


Jaký je opak dne?

Fitness menu